abramshlimazl

Как Коломойский и Боголюбов украли у хахлов 5,5 миллиарда долларов

В організації схеми підозрюють двох олігархів-власників групи "Приват" — Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, яких звинувачують у виведенні з країни суми, яка приблизно дорівнює 5% ВВП.

За інформацією суду, обидва останнім часом мешкали у Швейцарії, хоча Коломойський також живе в Ізраїлі.

OCCRP уперше відслідкували механізм, який дозволив Коломойському та Боголюбову вивести такі великі суми з України: гроші проводили через філію ПриватБанку на Кіпрі.

Ця схема допомогла приховати, що кошти зникали через те, що Національний банк України розглядав кіпрську філію як і будь-яку іншу національною філію Приватбанку. Тобто чиновники «не помічали», що гроші, переведені на Кіпр, залишають Україну.

Водночас кіпрські регулятори або не змогли виявити, що різні банківські перекази на загальну суму біля 5,5 мільярдів доларів підкріплені фіктивними контрактами, або нічого не зробили, щоб зупинити їх.

Схема дозволила перекачати мільярди доларів через кіпрські рахунки Приватбанку, які належали офшорним компаніям.

Це розслідування базується на аудиті, який провела американська компанія з корпоративних розслідувань та оцінки ризиків Kroll. OCCRP отримали звіт, який спирається на приватні документи Приватбанку й показує, що корпоративні та особисті рахунки Коломойського і Боголюбова використовувались у майже однакових цілях.

Зліва направо — президент Ізраїлю Шимон Перес, президент Дніпропетровської єврейської громади Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський у синагозі "Золота Роза", Дніпро, 25 листопада 2010 року.
Зліва направо — президент Ізраїлю Шимон Перес, президент Дніпропетровської єврейської громади Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський у синагозі "Золота Роза", Дніпро, 25 листопада 2010 року.

У 2016 році Україна націоналізувала Приватбанк, переклавши на плечі платників податків надання фінансової допомоги банку — 5,9 мільярда доларів. Націоналізація отримала широку підтримку міжнародної спільноти, включно з МВФ, Європейським Союзом і США, які назвали її "важливим етапом в економічних реформах і боротьбі з корупцією".

Коломойський заявив, що хоче, щоб держава повернула йому 2 мільярди доларів США з капіталу Приватбанку. А 19 квітня київський суд визнав незаконність націоналізації "Привату", ухваливши рішення на користь олігарха, і створив сприятливі умови для подальшої боротьби в судах.

Швейцарський офіс Коломойського поширив заяву, в якій олігарх спростував звинувачення НБУ в тому, що Приватбанк займався шахрайським кредитуванням.

"Я категорично заперечую звинувачення Національного банку України", — сказав Коломойський. Він також додав, що регулятор мав повний доступ для моніторингу діяльності банку. Олігарх запевняє, що націоналізація його бізнесу — це захоплення активів.

Боголюбов відмовився від коментарів.

Як зникли гроші

Центральним механізмом схеми стали внутрішні кредити, видані компаніям, що пов’язані з Коломойським і Боголюбовим. Звіти показують, що підставні українські фірми позичали гроші в Приватбанку в Україні, а потім переводили їх на рахунки кіпрської філії.

Кіпрськими рахунками своєю чергою володіли офшорні компанії, багато з яких зареєстровані на Британських Віргінських островах (BVI). Інформація про власників цих компаній прихована, але у звіті Kroll зазначається, що ними фактично управляли зі штаб-квартири Приватбанку в Дніпрі.

Так "банк у банку" організував своєрідну фінансову піраміду. Кредити надавалися підставним українським та офшорним компаніям, які використовували кошти для оплати фіктивних контрактів з іншими компаніями. Потім ці компанії використовували для погашення кредитів, отриманих від Приватбанку.

Таким чином, гроші продовжували обертатися через банк, створюючи враження, ніби кредити повертаються. Насправді ж компанія несла суттєві фінансові ризики.

Під час суду в Лондоні фінансові експерти заявили, що схема платежів була настільки складною, що, ймовірно, її створив комп’ютерний алгоритм.

Тим часом мільярди доларів з України проходили через рахунки офшорних компаній у кіпрському відділенні Приватбанку. Суми були величезними. За вісім років до націоналізації "Привату" через три компанії, зареєстровані на Британських Віргінських островах, пройшло близько 35 мільярдів доларів.

Ще понад 11 мільярдів пройшли через компанію, зареєстровану у Федерації Сент-Кіттс і Невіс, і 6,5 мільярдів — через фірму у Великій Британії.

Згідно зі свідченнями адвокатів націоналізованого Приватбанку під час суду в  Лондоні, ця діяльність мала всі ознаки відмивання грошей.

Кошти також циркулювали між особистими рахунками Коломойського та Боголюбова й рахунками підприємств, якими вони керували. Це свідчить, що між корпораціями олігархів та їхніми власними фінансами не існувало чітких меж.

Наприклад, з 2013-го по 2016 рік зареєстрована на BVI фірма виплатила близько 40 мільйонів доларів на рахунок Боголюбова на Кіпрі. Він переслав 83 мільйони назад на рахунок цієї фірми. І так повторювалося знову й знову.

У той самий час інша компанія з Британських Віргінських островів виплатила 360 мільйонів доларів на рахунок Коломойського, а ще дві фірми перерахували йому загалом 283 мільйони доларів. А потім Коломойський повернув майже всі кошти цим компаніям.

Ці угоди не мають сенсу для юридично діючого бізнесу.

Катерина Рожкова, перша заступниця голови НБУ, прямо називає кіпрську філію "виключно проектом для відмивання грошей".

Оригінал публікації: Oligarchs Weaponized Cyprus Branch of Ukraine’s Largest Bank to Send $5.5 Billion Abroad

Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic

Your reply will be screened

Your IP address will be recorded