abramshlimazl

Каральна акція НКВС на Чортківщині

З метою поправити ситуацію, більшовицька влада переходить з осені 1944 року до організації посиленого наступу на національно-визвольні сили.
Від створення і дислокації по селах гарнізонів внутрішніх військ до винищувальних батальйонів. Розгул енкаведистів став нормою впровадження режиму «визволителів». Каральні акції чинилися не лише проти окремих громадян, а й проти цілих сіл.
Так, 21 жовтня 1944 року в село Кривеньке прибула прибула група енкаведистів для виселення сімей членів ОУН і учасників УПА.

кацапи ведуть українських селян на розстріл
кацапи ведуть українських селян на розстріл

Завершенню цієї примусової акції перешкодила сільська боївка, яка з боєм відбила ні в чому не винних людей.
Відразу 22 жовтня 1944 року для розправи з непокірним селом була здійснена каральна експедиція, яка має архівне означення «Акція по із’ятію бандітскіх елементов».

З Чорткова до села прибула рота з 60солдатів на чолі з майором Полянським і представником УНКВС молодшим лейтенантом Молдаванином.

Разом з ними прибули начальник Пробіжнянського районного відділу НКВС Костін і начальник НКДБ Бєляєв з своїми підлеглими.
Те що відбулося потім, названо в доповідній районного секретаря КП(б) У «політичною помилкою».
П’яні солдати звірськи вбили 10 ні в чому не винних селян; спалили 62 будинки. 

Серед потерпілих виявилися і члени сімей червоноармійців. 

Свавілля чинилося за участі самого керівництва – військового комісара Кондрашкіна і помічника уповноваженого по оперативній частині Литв’яка, який власноручно розстріляв двох двох чоловік і спалив іх господарства.

 До цього розгульного «сафарі», долучилися оперативний уповноважений Смірнов і начальник паспортного столу Фірсов.


Погравбувавши Кривеньке, ще п’яна кацапи , продовжили розбій в сусідньому Сидорові. І лише втручання секретаря районового КП(б)У Шинкаренка, вгамувало буйних карателів.
Можливо читач пригадує, що Кривеньке зазнало погромів від перших окупантів – німців, других – більшовиків і колаборантів.


Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic

Your reply will be screened

Your IP address will be recorded