abramshlimazl

військовий парад до Дня Незалежності України

Віталій Гайдукевич

2 ч.  · Післямова. Коли повернуться дорослі…

Протокольні урочистості, це лише в другу чергу картинка, а в першу - чіткий комплект смислів, які розставлені по своїх місцях. 

Ніколи не можна картинкою підміняти смисли – симулякр вийде.

 Зрозумілою в шоубізі мовою – хіт одноденка. 

А день відновлення незалежності (чи краще суверенітету?) країни, це не одноденка, це Golden Hits.

 Отже, дорослим на 24-те треба буде: 

1. Трактувати військовий парад, саме як ВІЙСЬКОВИЙ парад, а не парад сил «безпеки і оборони». Сама постановка «сил безпеки» (МВС, СБУ, ДПСУ, НГУ) поперед «оборони», це нонсенс і приниження ролі та місця ЗСУ.

 Із усією повагою до поліції, прикордонників, контори – ЗСУ на параді Незалежності це перша і головна скрипка. 

2. Повернути об’їзд парадних розрахунків. Змінити стилістику, але об’їзд має буть для того щоб: А. кожна коробка  гаркнула «Героям Слава!», Б. в трансляції під час сцени «Слава Україні – Героям Слава» камери додатково (!) статично (!), тобто деталізовано (!) можуть показати військових. 

Це  важливо, бо обидві складові є трансляторами смислів. Те, що об’їзд розрахунків совкова традиція, це брєдятіна від Тарана і Банкової – в Польщі, наприклад, парадні розрахунки об’їжджає президент країни особисто, як верховноглавком.

3. Повернути музичний супровід хвилин мовчання – «Плине кача…». Після Революції гідності , це також маркер. Крім того, коли хвилина мовчання в тиші, то чути, як того мовчання немає, бо дотримати тишу на забитому вщент Хрещатику, нереально.

4. Ніколи (!) не ставити будь-які (!) розрахунки сил безпеки (МВС, СБУ) поперед військових! Навіть, якщо це коробка барабанщиць. Військовий парад, це бенефіс ЗСУ. Крапка.

5. Обов’язково повернутися до практики – парад відкривають історичні прапори та копії історичних прапорів. Так, доведеться докласти зусиль і зробити копії козацьких прапорів, які в закордонних музеях. Але поперед прапорів сучасних частин і структур мають іти історичні – це наголошення тяглості. 

6. Робити більшу ставку на репрезентацію РОДІВ І ВИДІВ, а не військових навчальних закладів. Хтось помітив серед парадних розрахунків гірсько-штурмові бригади? Ні. А єгерську? Ні. А вони є, вони мають свою специфіку і символіку. Чому б про це не говорити? Адже парад, це саме демонстрація сили. 

І  якщо ми показуємо десант, то ми говоримо, що ми здатні атакувати і штурмувати з неба, морпіхів – і з неба, і з води, горці – дія в горах… А де у нас гори? Карпати і Крим – привіт тим, хто марить російським півостровом і угорським Закарпаттям. 

7. Повернутися до чіткого сценарію протокольних заходів: спільний молебень в Софії, Зала Пам’яті в МО, військовий парад, президентське прийняття (Софія чи Маріїнка), концертно-розважальні історії на вибір. 

8. Повернутися до реалізації проектів Військове Меморіальне Кладовище та Національний Пантеон. Перше – за межами столиці і активність там може бути, наприклад, 23 числа. Друге – в Києві обов’язково. Обидві локації обов’язково мають стати невід’ємною частиною протокольно-урочистих заходів. Обидві потребують чималого фінансування і кропіткої уваги фахівців. Не шоуменів, а саме  фахівців із символіки, айдентики, смислів. 

9. Чітко дати зрозуміти країні, яка є логіка військових парадів. Наприклад, із технікою по «п’ятих» і «нульових» роках, а між ними лише парадні розрахунки. Або якось інакше, але чітко зафіксувати це в протоколі 24 серпня і щоб цей протокол не змінювався від влади до влади. 

10. Церемонію нагородження державними нагородами людей слід винести ЗА МЕЖІ військового параду. Це цілком лягатиме в офіційну частину президентського прийому. На Хрещатику лише нагороджувати військові частини і присвоювати бойові та почесні прапори

 11. Нарешті змінити парадний крок. Навіть в режимі «лайт» пруське биття степу лишається прусько-імперською практикою. Хто був присутній на генеральній репетиції, зверніть увагу на манеру ходи десанту і морської піхоти до і після Майдану Незалежності – треба за основу брати саме таку ходу і не фіксувати її ударом перед командуванням. 

Зауважте – іноземні коробки йшли в різних манерах, але і до, і після трибуни почесних гостей вони йшли одним кроком… Викаблучування перед високблагородіями, це не наша історія. 

12. Технічно – позаяк парадне проходження, це  весь Хрещатик, то варто думати про людей – звук має бути присутній по усій вулиці, а не лише поруч Майдану. 

13. Накриття від сонця-дощу має бути не лише над почесними гостями, а й пресою, щонайменш

14. Зробити сталою практикою Великого Концерту (на Майдані Незалежності чи де інде в  центрі столиці) , вхід на котрий буде ВІЛЬНИМ ДЛЯ УСІХ. Так, має бути присутня ложа для почесних гостей (в тому числі іноземних), але сцена маю бути у візуальному доступі для усіх глядачів, і чути має бути теж усім. 

Ясна річ, що це має бути концерт не Монатіка і не Потапа. Стиль подібних заходів формує естетику країни, або, щонайменше, еліт. І  ця естетика має точно бути не попсовою.  Дорослим є що робити. Тільки б совкові паяци не зіпсували більше, аніж зроблено вже…

Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic

Your reply will be screened

Your IP address will be recorded